27
Лют

12 невідомих фактів про Поділ

Про цей район ходять легенди. Хтось читав про нього в книгах, хтось – бачив фільми, комусь він здається старим і непривітним. Це все про Поділ. Ми зібрали для вас дванадцять невідомих фактів про найнезвичайніший район Києва.

Поділ в 1980-ті роки.

Факт №1: Поділ – найстаріший район Києва

Поділ виник ще за часів Київської Русі. На подолі міста (околиці) розташовувалися ремісничі майстерні і великі торжища. Відлуння того періоду можна зустріти в назвах вулиць – Хорива, Щекавицька, Кирилівська, а на місці давньоруського торжища виник Житній ринок.

Факт №2: Поділ був центром Києва

Літографія. Вид на Поділ 19 століття

Після руйнування Києва татаро-монголами в 1241 році, Поділ став центром міста. Саме тут розташовувався Магістрат, а пізніше була побудована і ратуша.

Факт №3: Поділ не тільки місце народження Михайла Булгакова, але і місце дії «Білої гвардії».

Будинок-музей Михайла Булгакова, Андріївський узвіз 13

У різні часи Поділ ставав притулком для культурних та історичних діячів. Саме на Подолі Михайло Булгаков почав писати свій знаменитий роман «Майстер і Маргарита». Саме на Подолі письменник поселив сім’ю Турбіних – героїв роману «Біла гвардія». Будинок Булгакова до сих пір зберігся в первозданному вигляді і діє, як будинок-музей.

Факт №4: Гоголівський «Ніс» родом з Подолу

Пам’ятник “носові” Гоголя на Подолі

Подейкують, що, прогулюючись Подолом у непривітний осінний день​​, Миколі Гоголю прийшла ідея написати розповідь «Ніс». Правда це чи вигадка досі невідомо, але пам’ятник гоголівському носові шанувальники творчості письменника, на Андріївському узвозі поставили.

Факт №5: На Подолі є «будинок» Британського короля

Замок Річарда

«Замок Річарда» – будова у стилі вікторіанської епохи, на Андріївському узвозі, має цікаву історію. Побудований на початку ХХ століття, він неодноразово змінював власників. Причиною тому за київськими легендами було прокляття. Так усі власники після придбання замку раптово вмирали. А будинок і сьогодні стоїть занедбаний.

Факт №6: На Подолі був замок литовського правителя

У 1370-80-і роки, коли Поділ став центром Києва, на Замковій горі було споруджено дерев’яний замок литовського воєводи. Він проіснував усього 100 років, а потім був спалений дотла монгольською навалою.

Факт №7: Поділ – колиска українських лідерів

Києво-Могилянська академія (вид на 3 корпус)

Києво-Могилянська академія, яка знаходиться в центрі Подолу, у різний час була альма-матер для видатних діячів мистецтва, науки та політики, таких як, Іван Мазепа, Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Григорій Сковорода і багато інших.

Факт №8: Олександр Купрін був вантажником на Подолі

Письменник Олександр Купрін на самому початку своєї творчої кар’єри жив саме на Подолі – в дешевому готелі поруч з перехрестям Боричевого узвозу та вулиці Сагайдачного. Тут він заробляв собі на їжу та оплату житла, розвантаженням товарів з торгових суден.

Факт №9: По Подолу ходив трамвай

Трамвай на вулиці Сагайдачного 60-ті роки ХХ століття

За часів Радянського Союзу з вулиці Сагайдачного прибрали трамвай, аби побудувати станції метро Контрактова та Поштова площа. До цього прямим маршрутом можна було доїхати з Подолу в центр міста. Трамвай проїжджав Європейську площу і прямував у бік Маріїнського парку.

Факт №10: Через Поділ протікали 2 річки

Кілька століть тому Поділ ділився на Біскупщину, Боричів, Дегтяр, кожум’яки, Гончарі, Плоске, крізь які проходила річка Почайна. Окрім Почайної через Поділ проходила ще одна річка – Глибочиця, для її зміцнення насипали вали. Тепер на її місці знаходиться вулиця Глибочицька, а також Верхній і Нижні Вали.

Факт №11: Сучасний Поділ – творіння 19 століття

У 1811 році район згорів майже дотла через сильну пожежу. Ця подія назавжди змінила вигляд старовинного Подолу. Проект реконструкції Подолу ділив місцевість на рівні квадрати. Старі закручені вулички були стерті з лиця землі. Тільки вулиці Боричів Тік, Покровська і Притисько-Микільська зберегли своє історичне розташування.

Факт №12: Фільм «За двома зайцями» знімався на Подолі

Всіма улюблений фільм «За двома зайцями» – теж про Поділ. Знята, за однойменною п’єсою Михайла Старицького, стрічка розповідає про події на Подолі. Зйомки також проходили в історичному районі, а перший кадр фільму з панорамним видом на Дніпро розвіює всі сумніви з приводу місця зйомки. На вулиці Десятинній, біля Андріївської церкви навіть встановлений пам’ятник героям фільму – Проні Прокопівні та Голохвастову.